32-01-4-ARGA
- Mfr.Part #
- 32-01-4-ARGA
- Manufacturer
- Grayhill, Inc.
- Description
- SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V
- Manufacturer :
- Grayhill, Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Plunger
- Circuit :
- DPST-NO/NC
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 150mA (DC)
- Features :
- Sealed - Fully, Stackable
- Illumination Type, Color :
- LED, Red/Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom, Off-Mom
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 28 V
- Datasheets
- 32-01-4-ARGA
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 32-003-171 | Aries Electronics, Inc. | 35,000 | CABLE 32POS .100 JUMPER 3 INCH |
| 32-003-172 | Aries Electronics, Inc. | 35,000 | CABLE 32POS .100 JUMPER 3 INCH |
| 32-003-173 | Aries Electronics, Inc. | 35,000 | CABLE 32POS .100 JUMPER 3 INCH |